Co to znaczy być z DMV, czyli o strukturze obszaru metropolitalnego Waszyngtonu

IMG_0161[4984]

Waszyngton, Dystrykt Kolumbii (ang. Washington, District of Columbia – D.C.) – stolica USA, która nie przynależy do żadnego ze stanów! Od strony technicznej zawsze powiemy więc, że Stany Zjednoczone liczą 50 stanów + Dystrykt Kolumbii. Jest to jednostka terytorialna charakterystyczna dla państwa federalnego i w przeciwieństwie do stanów, podlega bezpośrednio Kongresowi. W skrócie, niby demokracja, a mieszkańcy nie mają tam własnej reprezentacji w rządzie, a tym samym nic do gadania. Pozostanę jednak tym razem czysto przy kwestii, niechże wymyślę, terytorialno-zwyczajowej.

Gdy ktoś mnie pyta gdzie mieszkam, bądź skąd jestem w USA, odpowiadam: “z Washington, D.C. (ważne jest, by wskazywać na Dystrykt Kolumbii, żeby nie mylić ze stanem Waszyngton, który znajduje się na zachodnim wybrzeżu) albo po prostu z D.C. Tak naprawdę mieszkam jednak w Maryland. Dlaczego więc umieszczam siebie samą w Dystrykcie Kolumbii? – wielka Warszawianka z Płocka – pomyślałby kto! Ale to nie jest tak, że coś zmieniam na siłę. Zdecydowanie nie dlatego, że tak bardzo chcę być kojarzona ze stolicą, albo że mi moja miejscowość nie odpowiada, albo słabo brzmi.
Powód jest taki: JEST PROŚCIEJ, a w Ameryce wiele rzeczy się ułatwia. Powód również i głównie jest taki: odpowie tak każdy, kto mieszka w Maryland, bądź północnej Wirginii przy granicy z Dystryktem Kolumbii, ponieważ wszystkie te tereny razem wzięte uznawane są za obszar metropolitalny Waszyngtonu, zwany DMV: (ang. DMV area) Dystrykt Kolumbii/Maryland/Virginia lub po prostu D.C. area. Do tego obszaru zalicza się też malutki udział Wirginii Zachodniej – o tym akurat przeczytałam, ale w praktyce nikt nigdy o tym nie wspomina. Ponieważ mieszkam w DMV, to właśnie temu miejscu poświęcała będę najwięcej postów i dlatego też utworzyłam oddzielną zakładkę poświęconą nie tylko stolicy USA, ale całym obszarze metropolitalnym.

W praktyce, granice pomiędzy stanami i Dystryktem przenikają się płynnie i tak naprawdę mieszkając tutaj dosłownie ‘skacze się’ pomiędzy nimi podczas zwykłego codziennego dnia. Nic dziwnego, gdyż sam Waszyngton, jako stolica, nie jest jakoś szczególnie przytłaczający rozmiarowo. Powiedziałabym nawet, że jest całkiem przeciętny, ale to właśnie dzięki scalającym się w całość terenom Maryland i Wirginii tworzy się już nieprzeciętny rozmiar. Zaznaczam jednak, że mowa tutaj tylko o częściach tych stanów, które leżą blisko Waszyngtonu. Nie wlicza się absolutnie całego obszaru Maryland, czy całej Wirginii. Potocznie i przez wszystkich lokalnych mieszkańców przyjmuje się, że obszar metropolitalny D.C. to jest wszędzie tam, gdzie dociera metro. Od strony bardziej formalnej obszar ten jest większy. Nie wydaje mi się jednak, że ktoś z małego skrawka Wirginii Zachodniej wciąż powie, że jest z DC albo DMV.

 

kisspng-washington-d-c-rapid-transit-washington-metropol-yellow-lines-5ad8c7e9ae4334.9659984815241563937138
Waszyngtońskie metro – Dystrykt oznaczony prostokątem

Dla osób, które mieszkają w innej części USA, a zwłaszcza dla turystów pojęcie DMV może mówić całe NIC albo być co najmniej mylące. Sytuacja niemalże lose-lose – rzekłby jakiś pesymista. Tłumaczę: Amerykanin np. z Kalifornii na moją odpowiedź, że jestem z DMV area, zrobi wielkie oczy, ponieważ pierwsze co przyjdzie mu do głowy to Department of Motor Vehicle, czyli tam gdzie pójdziemy w USA po “prawko”, a jeśli już  nawet skrót DMV uruchomi bliższe skojarzenie, to też zdarza się, że ludzie mylnie myślą, że w literkę “D” oznacza stan Delaware, a nie D.C. Dlatego też, znacznie częściej używa się określenia obszar D.C. i każdy wie o co chodzi. Wilk nażarty po pachy i owca nie w kawałkach. Win-win. Swoją drogą, Department of Motor Vehicle to jedno z najbardziej nielubianych przeze mnie miejsc, do którego wkrótce znowu się wybiorę celem podejścia do trzeciego egzaminu na prawo jazdy w moim życiu i to nie dlatego, że poprzednich nie zdałam. Wręcz przeciwnie! Chętnie opowiem Wam o tym w oddzielnym wpisie!

Dlaczego tak istotnie jest dla mnie wyjaśnienie Wam struktury mojej okolicy?

Po pierwsze: żebyście nie byli zdziwieni, gdy opiszę Wam wydarzenie, które technicznie będzie miało miejsce w Maryland/Wirginii, a jednak znajdzie się w grupie atrakcji z D.C.
Po drugie: żebyście mieli świadomość podróżując do Waszyngtonu, iż najpewniej część punktów z turystycznej listy, które zaplanujecie odwiedzić, znajdować się będzie poza granicami tego miasta. Już na początku, lądując na jednym spośród trzech lotnisk uznawanych za waszyngtońskie – zorientujecie się, że żadne z nich nie jest zlokalizowane na terenie D.C.! Poza tym, szukając noclegu itp., warto zwrócić uwagę na miejsca poza Waszyngtonem, gdyż może być taniej, a do centrum złapiecie metro, czy ubera.

Gdy spojrzycie na mapę i porównacie Waszyngton z innymi miastami w USA, możecie pomyśleć, że jest to niewielki “kmiotek” na mapie i nie ma za wiele do zaoferowania. Cel tego postu to uzmysłowienie Wam, żeby patrzeć szerzej, zwłaszcza gdy będziecie się tutaj wybierać. Po przekroczeniu linii Dystryktu Kolumbii na zewnątrz, nie wjedziecie od razu w dzikie lasy i odludzie, a wręcz przeciwinie, zanim się to wydarzy, przemierzyć musicie jeszcze kilka miasteczek, które przylegając jedno do drugiego tworzą szeroką bazę atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć, bądź w których, tak jak wspomniałam, można się zatrzymać.

Mam nadzieję, że udało mi się wyjaśnić lokalne znaczenie skrótu DMV, a może znajdą się też osoby, które nie będąc mieszkańcami tego rejonu, były zaznajomione z tym określeniem! Podsumowując najkrócej jak się da:

Odwiedzając D. nie zapomnijcie o M. i V. !!!

 

dmv
W każdej literce zawiera się flaga odpowiednio: D.C./Maryland/Virginia. (grafika by arraoso.com)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s