ŚWIĘTA W NOWYM JORKU

photo dec 26, 12 09 11 pm

Domyślam się, że Nowy Jork znajduje się na liście marzeń wielu osób. Oglądany dawno temu na filmach, teledyskach, zdjęciach, sprawiał na mnie wrażenie innego świata, do którego trzeba mieć jakiś specjalny klucz. Obraz Nowego Jorku najbardziej jednak utkwił w mojej głowie za sprawą filmu o znanym chłopcu.. Kevinie! Ileż bym dała, jako dziecko, żeby razem z Kevinem stanąć pod choinką przy Rockefeller Center, zadrzeć głowę i ze wzruszeniem patrzeć na to wspaniałe drzewko. Kilkanaście lat później.. zadarłam, co prawda już nie w czapce z bąblem, ale z szerokim uśmiechem i ze wspomnieniem tego czasu, gdy nawet nie ośmielałam się nawet zamarzyć o tej chwili. Podczas pierwszego, dwuletniego pobytu w USA, Nowy Jork odwiedziłam odpowiednio dwa razy w okresie świątecznym. Za drugim i być może ostatnim razem, tak wtedy myślałam, spojrzałam na choinkę i pomyślałam “spraw, żebym tutaj wróciła“. Choć drzewo co roku przybywa z innego lasu, to istnieje między nimi jakaś magiczna nić porozumienia, gdyż w tym roku… znowu zadarłam do góry tę samą głowę na Manhattanie! Jak wygląda okreś świąteczny w Nowym Jorku? Poczytajcie…

photo dec 26, 12 10 50 pmKilka tygodni temu, po dwuletniej przerwie, ponownie zawitałam na Manhattan, w wiadomym celu. Tym razem, w towarzystwie mojego męża, który mimo, że jest Amerykaninem, Nowy Jork omijał przez ostatnie kilkanaście lat! Byłam więc przewodnikiem w jego własnym kraju, a wyjazd był jeszcze bardziej magiczny i do pełnego szczęścia brakowało jedynie…

…ŚNIEGU!

Tak, właśnie tak! Wszystkie zdjęcia w Internecie, które pokazują wspaniały zaśnieżony Nowy Jork, są albo jedynie krótkim, grudniowym (jednodniowym/półdniowym) momentem, albo też zostały zrobione w styczniu, bądź lutym. Pogoda w Waszyngtonie i Nowym Jorku jest bardzo do siebie zbliżona i liczbę dni, gdy śnieg utrzymuje się na powierzchni, można policzyć na palcach – czasem jednej ręki, czasem w porywach do dwóch. That’s it! Ponadto, temperatury w grudniu bardzo się wahają – jednego dnia po wyjściu z domu lata mi szczęka przy -10, drugiego rozpinam wiosenną kurtkę przy 18. Sytuacja potrafi zmienić się z dnia na dzień. Nie widziałam więc jeszcze Nowego Jorku w okresie świątecznym w śniegu . Pomimo jego braku, atmosfera bożonarodzeniowa miała się całkiem dobrze. Zacznę od głównego punktu. . .

photo dec 22, 6 12 49 am

photo dec 26, 11 52 14 am

ROCKEFELLER CENTER CHRISTMAS TREE

Słynna choinka, która co roku przytaszczona jest na Manhattan z innego lasu, dobrana pod kątem szczegółów estetyki i siły udźwigu ozdób (!!), z potężną gwiazdą na czubku, jest moim pierwszym punktem orientacyjnym podczas grudniowej przechadzki po Nowym Jorku. Drzewko pojawia się pod koniec listopada i ozdabia Nowy Jork do końca pierwszego tygodnia stycznia. Zawisa na niej “zaledwie” około 50,000 lampek i okazała gwiazda – tegoroczna zainstalowana na czubku choinki miała około 3 milionów kryształków Swarovskiego, mierzyła prawie 3 metry i ważyła ponad 400 kg!!!!! To chyba jedyna ONA, która przy takiej wadze nie musi przechodzć na dietę! 🙂

photo dec 22, 6 26 19 am

Gdy pierwszy raz przyjechałyśmy, ja i moja walizeczka, z Waszyngtonu do Nowego Jorku, celem mojej wyprawy było dotarcie do koleżanki do pobliskiej miejscowości w New Jersey. W USA mieszkałam zaledwie trzeci miesiąc, więc nieco zagubiona rozszyfrowywałam rozkład pociągów na Penn Station i gdy okazało się, że mój transport nadjedzie za 2 godziny, bez namysłu, popchnięta “instynktem Kevina“, powędrowałam pod choinkę. Niegrzecznie byłoby nie powiedzieć przecież “cześć“. Każdy, kto był na Manhattanie w Nowym Jorku, jest w stanie wyobrazić sobie teraz jaka musiałam być zdeterminowana, że przedarłam się przez te wszystkie tłumy… z tą nieszczęsną walizką!! Zwłaszcza pod wieczór, cały obszar wokół Rockefeller Center zamienia się w jedną falę ludzi-sardynek. Estymuje się, że w świątecznym okresie miejsce to odwiedza około 125 milionów ludzi!! Walka o spotkanie z Najwyższą Damą trwała! Siła przetrwania i wspomniany “instykt Kevina” poniosły mnie jednak szczęśliwie w same progi.

photo dec 26, 12 28 57 pm

Po pierwszym świątecznym weekendzie czułam jednak, że to nie to. Obcy ludzie nazbyt plądrowali wzrokiem i fleszem moją ulubioną choinkę. W kolejnym roku, wymyśliłam więc szalony wyjazd, który rozpoczął się o godzinie 23:45 w Waszyngtonie. Okazało się, że plan był wspaniały! Z koleżankami dotarłyśmy pod drzewko około 4:30 rano. Oprócz chłodnego wiatru i kilku strażnków, przestrzeń była MOJA! Prywatna audiencja u nowojorskiej choinki to było w końcu prawidłowe podejście do sprawy. Co więcej, zamiast sardynkować się podczas wielkiego zapalania lampek kilka tygodni wcześniej, mogłam podziwiać zaświecenie światełek w okolicach 5 rano, znowu… tak jakby, tylko dla mnie. Zachłanna jestem na ten moment prywatności i w tym roku niemalże powtórzyłam tę wersję. Przybyliśmy około 6, kiedy tłum jeszcze nie najechał. Poświęcenie było owocne.

photo dec 26, 10 46 06 am

photo dec 26, 10 49 34 am

photo dec 22, 6 02 13 am

WITRYNY SKLEPOWE:
SAKS FIFTH AVENUE

O ile robienie przedświątecznych zakupów może być totalnym koszmarem, (nie cierpię tłumów i dostaję gorączki robiąc zakupy nawet podczas zwykłego weekendu) to jednak istnieje coś, co przyciąga mnie do domów towarowych w Nowym Jorku. Nie tylko mnie – tych, którzy plądrowali oczyma drzewko, też. Witryny sklepowe! Nierzadko prawdziwa sztuka, nad którą zachwycają się tłumy. Jak już napatrzymy się dostatecznie na choinkę, wystarczy obrócić się w przeciwną stronę i zobaczymy budynek słynnej ekskluzywnej sieci galerii handlowych, SAKS FIFTH AVENUE (Fifth Avenue at 49th Street). Są to zdecydowanie moje ulubione wystawy sklepowe! Każdego roku opracowana jest inna tematyka i w kilku oknach czekają na nas niesamowite, wspaniale dopracowane historie. Najpiękniejsze, jakie widziałam, były w 2015 roku pod tematyką “Pałac Zimowy” (“The Winter Palace”. W tym roku “Teatr Marzeń” (“Theater of Dreams”) również zachwycał moje oczy, aczkolwiek koncepcja z 2015 roku zostaje póki co na pierwszym miejscu! Niepokonana!

 

 

Oprócz wystaw sklepowych od około godziny 17, codziennie wyświetlana jest świąteczna iluminacja “Light Show” (obejrzyj tutaj).

Saks Fifth Avenue, jak wspomniałam, to moje ulubione wystawy sklepowe, ale nie jedyne w mieście. Do spaceru po Manhattanie warto dodać:

– MACY’S (Broadway pomiędzy 34th a 35th)
Z tego, co wiem, ale czego nie doświadczyłam, do Macy’s warto również wejść do środka, my jednak odpuściliśmy, gdyż nawet podejście do okien było tego dnia prawie niemożliwe!

– BLOOMINGSDALE’S (Third Avenue at 59th)
– TIFFANY CO. (727 5th Ave)

Po więcej zajrzyjcie (tutaj)

photo dec 22, 1 02 56 pm

photo dec 22, 8 43 24 amphoto dec 22, 3 22 49 pm

GIGANTYCZNE OZDOBY przy Radio City Music Hall

Poza gigantycznym drzewkiem, które niezaprzeczalnie stanowi dla mnie wisienkę na nowojorskim torcie, w mieście znajdziemy też porozrzucane gigantyczne ozdoby choinkowe. Zaledwie kilkanaście kroków od Rockefeller Center, znajdziemy je przy Radio City Music Hall (1251 Sixth Avenue). Charakterystyczne czerwone bombki na wodzie i wielkie lampki choinkowe stanowią tło zdjęć każdego turysty i powracających świątecznych fanów-oszołomów, takich jak ja!

photo dec 26, 3 16 49 pmphoto dec 26, 3 22 57 pm

FAO SCHWARZ

Pamiętacie Duncan’s Toy Chest z filmu o Kevinie? To sklep, w którym chłopiec otrzymał turkawki, po tym jak uratował go przed złodziejaszkami. Fao Schwarz to autentyczna nazwa miejsca, którego wnętrze wykorzystano do scen, ale… sklep został zamknięty w 2015 roku po ponad 100 latach działalności. Ponownie został otworzony w 2018 roku w nowej lokalizacji przy Rockefeller Center (wcześniej na przeciwko Hotelu Plaza), więc postanowiłam tam zawitać. Kolejka do sklepu ciągnie się jak anakonda, ale niech to nikogo nie zniechęci, gdyż porusza się całkiem sprawnie! Obsługa moderuje nieco liczbę osób w środku, żeby zakupy były nieco przyjemniejsze, aczkolwiek myślę, że wielu turystów wchodzi do środka, żeby tylko zobaczyć “jak jest“, więc szybko kończą swoją wizytę. My też nie zostaliśmy na długo, gdyż szczerze mówiąc, pomimo wielkiej ilości zabawek, sklep nieco mnie rozczarował. . Wcale nie wygląda już tak, jak ten z filmu, brakuje tutaj ciepłego świątecznego klimatu. Możemy znaleźć wiele interesujących, nieprzeciętnych zabawek, ale to.. nie do końca to, czego oczekiwałam. Warto więc zajrzeć ze względu na asortyment, ale całokształt mnie nie urzekł.

photo dec 22, 12 00 42 pmphoto dec 22, 11 00 59 am

WINTER VILLAGE AT BRYANT PARK

Kolejny cel, do którego można dotrzeć pieszo po odwiedzeniu innych świątecznych atrakcji w środkowej części Manhattanu to Bryant Park! Pokaźnych rozmiarów jarmark świąteczny i lodowisko w otoczeniu wysokich nowojorskich budynków tworzą wspaniały klimat. Nigdy jeszcze nie jeździłam na łyżwach (mimo, że w dzieciństwie miałam tysiąc solidnie zamarzniętych jezior pod ręką), więc nie z doświadczenia, a z nabytej wiedzy, przekazuję, że jest to jedyne darmowe lodowisko w NYC. Oczywiście, wypożyczenie łyżew kosztuje, ale jeśli mamy swoje, to można hulać! Tylko… kto ma swoje? :)) Na targu można zakupić ciepły napój, przekąskę, własnoręcznie wykonane przedmioty róznego rodzaju, a przede wszystkim świąteczne ozdoby we wszelakich kształtach!! Ceny nie zawsze będą zachęcały do finalizacji biznesu, aczkolwiek na małą pamiątkę każdy może sobie pozwolić! Żałuję, że nie jest tutaj popularne grzane wino, które uwielbiam i które jest dla mnie częścią charakterystyczną świątecznych jarmarków.

photo dec 22, 2 39 33 pmphoto dec 22, 2 47 11 pm

CENTRAL PARK…

….odwiedzam zawsze, niezależnie od powodu mojej wizyty. W okresie świąt, ponownie, wkracza tutaj temat Kevina! Jakże to nie pójść i nie wczuć się duchowo w skórę Pani z Gołębiami i przerażonego Kevina. Główne sceny z filmu kręcone były zaraz niedaleko wejścia do Parku od strony Hotelu Plaza, nie trzeba więc przemierzać kilometrów, żeby włączyć te punkty do świątecznego spaceru. Znajduje się tutaj także kolejne lodowisko (Wollman Ice skating Rink), na którym Merv podkradał dzieciom zimowe odzienie, utwierdzając tezę o byciu lepkimi bandytami. Park jest również świetną odskocznią od tłumów, na które podczas naszej wędrówki po środkowym Manhatanie natkniemy się na każdej z ulic.

photo dec 26, 6 55 03 pmphoto dec 22, 8 59 01 amphoto dec 22, 9 04 08 am

HOTEL PLAZA

Wspomniany już, luksusowy hotel, gdzie spędzenie nocy pewnie nigdy nie znajdzie się na mojej liście rzeczy doświadczonych, gdyż do wyżynania nerek nigdy się nie posunę, to kolejne miejsce, obok którego fani Kevina nie mogą przejść obojętnie. Jest jednak jeden czarny, ponury, złowrogi element tej “atrakcji”. Jeśli nie zdecydujecie się na pokój w tym miejscu, w okresie świątecznym, obsługa hotelu nie zezwala na wejście do lobby. Jest to spowodowane oczywiście nadmiarem chętnych w tym czasie i stanowiłoby dyskomfort dla faktycznych hotelowych gości. W każdym innym miesiącu, do Plazy możemy sobie wejść i zarzucić okiem. Jedyne dostępne miejse w grudniu, to odrębne wejście od strony sklepów zlokalizowanych w tymże hotelu. Jako ciekawostkę dodam, że w hotelu przy rezerwacji, dostępny jest pakiet “Home Alone 2”, (“Kevin sam w Nowym Jorku”) w którym zawierają się m.in. film DVD, wejście VIP do sklepu z zabawkami Fao Schwarz, 10 gałek lodów na zamówienie do pokoju, a nawet plecak!

photo dec 22, 8 46 51 amphoto dec 22, 8 56 39 am

Jeśli znajdziecie się w Nowym Jorku podczas świąt, środkowa część Manhattanu jest wystarczająca, żeby poczuć ten szczególny klimat. Najważniejsze atrakcje znajdują się właśnie w tym rejonie. Warto nastawić się na spacerowanie, aniżeli przemieszczanie z punktu A do B za pomocą metra, gdyż poruszając się naziemnie, zawsze można natknąć się na coś nowego.

photo dec 26, 3 33 37 pm

Może już zauważyliście, że Nowy Jork to dla mnie przede wszystkim klatki z filmu “Kevin sam w Nowym Jorku”. Patrzenie na okazałą choinkę nigdy mi się nie znudzi, choć muszę przyznać, że po trzeciej wizycie w tym okresie, pewne rzeczy mi nieco powszednieją. Będę oczekiwać zatem i planować, żeby pewnego dnia zgrać się w czasie z tym mało obecnym i nieprzewidywalnym śniegiem i zobaczyć miasto w nowym wydaniu.

photo dec 26, 12 00 48 pmphoto dec 22, 6 15 20 amphoto dec 26, 12 04 15 pm (1)

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s